Składniki
Kruche ciasto:
250 g mąki pszennej (niecałe 2 szklanki)
60 g cukru (5 łyżek)
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia
150 g zimnego masła (3/4 kostki)
Masa serowa:
500 g twarogu sernikowego
250 g mascarpone
150 g cukru (3/4 szklanki)
1 cukier waniliniowy/1 ziarna z łaski wanilii
1 budyń śmietankowy/waniliowy słodzony w proszku ok. 60 g
1 jajko
WSKAZÓWKA: Najlepiej, by wszystkie składniki były w temperaturze pokojowej. Jeżeli składniki będą miały różną temperaturę, podczas pieczenia sernik urośnie, a studząc się, opadnie i popęka.
Owoce:
np. truskawki, maliny, borówki - 400 g (mogą być mrożone)
20 g mąki ziemniaczanej (2 łyżki)
cukier puder do posypania
Wykonanie:
1. Zagniatamy ciasto kruche
A) Do miski wsypujemy suche składniki i łączymy je ze sobą. Dodajemy posiekane w drobną kostkę masło i robimy kruszonkę, na koniec dodajemy jajko i sprawnie zagniatamy ciasto.
B) Wszystkie składniki oprócz jajka wykładamy na stolnicę (masło pokrojone w kostkę), siekamy, aż powstanie kruszonka. Potem dodajemy jajko i zagniatamy ciasto.
Ciasto lekko spłaszczamy, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, pieczenie góra-dół. Wykładamy SAMO DNO tortownicy (26 cm) papierem do pieczenia (można też użyć innej formy).
2. Masa serowa
Do misy wrzucamy wszystkie składniki z wyjątkiem jajka, masę szybko miksujemy, tylko do połączenia składników, następnie dodajemy jajko i ponownie miksujemy na średnich obrotach.
WSKAZÓWKA: Długie miksowanie masy spowoduje jej napowietrzenie, czego nie chcemy, gdyż sernik w takim wypadku podczas pieczenia urośnie, a podczas studzenia opadnie i popęka.
Ciasto wyjmujemy z lodówki, dzielimy na dwie nie równe części, jedną większą a drugą mniejszą. Większą częścią ciasta wylepiamy palcami spód tortownicy (można uprzednio rozwałkować ciasto i w taki sposób nałożyć je na dno, ale nie jest to konieczne).
Na ciasto wylewamy delikatnie masę serową, na nią należy wysypać owoce i oprószyć je przez sitko mąką ziemniaczaną. Pozostałe ciasto ścieramy na tarce o grubszych oczkach bezpośrednio na ciasto.
Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 50 min. Potem wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Podajemy obsypane cukrem pudrem.
PORADY:
×Ten sernik tego nie wymaga, jednakże przy sernikach polecą się długie pieczenia w niższej temperaturze, można też zastosować kąpiel wodną czy też powolne studzenie, uchylając jedynie drzwiczki piekarnika do całkowitego ostudzenia sernika.
×Polecam nie oszczędzać na twarogu, jest to podstawa udanego sernika, najlepszym wyborem będzie własnoręcznie 3-krotnie mielony, jednakże dobrze też sprawdzi się ten sklepowy, warto zwrócić uwagę przy jego zakupie na zawartość tłuszczu na 100 g.
×Mąkę w cieście kruchym można zastąpić np. mąką kukurydzianą czy też ryżową, a budyń w masie zamienić na bezglutenowy czy też na mąkę ziemniaczaną (w tym przypadku można dosłodzić masę i dodać więcej wanilii), co spowoduje, że sernik stanie się bezglutenowy.
×Cukier w cieście kruchym, a bardziej jego rodzaj, będzie miał znaczenie. Używając cukru pudru, mamy pewność, że cały się rozpuści w cieście, jednakże używając grubych kryształków cukru, możemy uzyskać jego karmelizację, a co za tym idzie niepowtarzalny smak.
Comments